Mity dotyczące jedzenia i picia

bottled-love-1328982

Ze względu na gwałtowny rozwój GMO i wiele sztucznych sztucznych substancji wykorzystywanych do produkcji jedzenia i picia powstało wiele różnych mitów dotyczących tych dwóch rzeczy. Niektórzy twierdzą, że genetycznie modyfikowana żywność truje nasz organizm, a jeszcze inni twierdzą że jest ona dla nas zdrowsza niż zwykłe jedzenie. Prawda jest jednak zupełnie inna…

GMO a jedzenie

Dla wielu osób sam skrót GMO oznacza coś złego, a prawda jest zupełnie inna. Większosć warzyw i owoców dzięki GMO jest większa i w ogóle ma szansę wyrosnąć, kosztem lekkiego pogorszenia smaku. Gdyby nie GMO to warzywa i owoce byłyby kilkakrotnie droższe. Wracając do tematu zdrowia – prawda jest pośrodku. Takie warzywa nie są zdrowsze od zwykłych, ale nie są też szkodliwe.

Woda a plastikowa butelka

Kolejnym, nowo narodzonym mitem jest sugerowanie, że woda w plastikowych butelkach jest szkodliwa dla naszego organizmu. To także jest tylko mit – ze względu na normy Unii Europejskiej plastikowe butelki nie zawierają żadnych trujących substancji, ani nie zagrażają naszemu zdrowiu. Sprawa wygląda inaczej ze środowiskiem – plastik rozkłada się bardzo długo albo wcale, co w połączeniu z lenistwem i wyrzucaniem butelek na ziemie zamiast do śmietników znacznie pogarsza krajobraz terenu i truję środowisko.

Ciemne pieczywo jest zdrowsze od białego

Jest w tym trochę prawdy, ale nie gdy porównujemy zwykłe białe pieczywo z supermarketu do czarnego pieczywa z supermarketu w podobnej cenie. Zazwyczaj te chleby prawie niczym się nie różnią – są wypiekane z tej samej mąki, ale czarny wariant ma w sobie karmel żeby mieć inny kolor.

Słodycze są szkodliwe

Prawie wszędzie słyszymy, że słodycze i cukier są szkodliwe. W tym też jest dużo prawdy – cukier jest szkodliwy, ale w dużych ilościach. Jedząc kilka cukierków dziennie, lub kilka kostek czekolady nic nam się nie stanie. Inaczej sprawa wygląda, gdy ktoś pije dużo słodkich napojów i do tego jeszcze je same słodycze. Takie coś jest dla naszego zdrowia bardzo groźne.