Doceńmy polską kuchnię!

Lepsza od innych?

polKomu nie smakuje polska kuchnia? Tradycyjne potrawy, czy to na uroczystości Wigilijnej, czy na co dzień są z nami na każdym kroku. Naród Polski jest znany z tego, że lubi zjeść dobrze i dużo. Choć tradycyjne, polskie potrawy zawierają z reguły dużą zawartość kalorii, doceniane są przez wszystkich, którzy mieli kiedykolwiek okazję ich skosztować. Uwielbiamy przyrządzać mięso, grillować, smażyć na głębokim tłuszczu. Jesteśmy znani (poza oczywiście produkcją alkoholi), z produkcji chleba oraz smacznych kiełbas, które określane były niejednokrotnie najlepszymi na świecie. Korzystamy najczęściej z warzyw takich jak kapusta, buraki czy ogórki, oraz z przypraw – kminku i pieprzu czarnego.

 

Najbardziej znane potrawy

Wśród najpopularniejszych potraw, kojarzących się z Polską, na pewno znajdziemy takie specjały, jak Barszcz – zarówno biały, na zakwasie, z ziemniakami, kiełbasą i jajkiem, jak i czerwony – przygotowany na bazie buraków, z ziemniakami, kluskami lub uszkami. Klasyczne polskie zupy to również Krupnik oraz Kapuśniak – jak sama nazwa wskazuje, bazowany na kiszonej kapuście. Rosół z makaronem jest nawet główną potrawą podawaną na weselach, a zupa pomidorowa, którą można przyrządzić na bazie rosołu, podawana z ryżem lub kluskami, też jest zachwalana przez turystów.

Jeśli chodzi o dania główne, królują oczywiście najbardziej „polskie” Pierogi ruskie oraz kotlet schabowy, bigos, karkówka czy golonko. Zagraniczni pytają również o gołąbki – owinięty listkiem kapusty pyszny farsz, a także o desery takie jak makowiec, czy sernik.

 

W porównaniu do zagranicznych kuchni

Choć kuchnia polska zaczerpnęła nieco z kuchni żydowskiej, a ostatnio można spotkać coraz więcej potraw z krajów śródziemnomorskich czy azjatyckich, przyjeżdżający do Polski obcokrajowcy jednogłośnie twierdzą, ze jedzenie tu jest na wysokim poziomie. Zagraniczni przyjezdni koniecznie chcą spróbować polskich Pierogów Ruskich (nie należy mylić z tym krajem pochodzenia, ponieważ w Rosji pierogi te nie są tak popularne jak w Polsce), kiełbasy, czy bigosu. Analogicznie wygląda sytuacja, gdy jedziemy w podróż za granicę. Również jesteśmy ciekawi daniami, jakie oferują tamtejsze restauracje. Ale czy zawsze możemy powiedzieć, że zagraniczne jedzenie nam smakuje? Kwestia ta powinna być oceniana według własnych doświadczeń, jednak wielu Polaków po takich podróżach bardziej docenia polską kuchnię.

  • Jędrek-Wrocław

    Uwielbiam nasz polski barszczyk! Ahhh… A do tego jeszcze później pierożki. Rozmarzyłem się.

    • Eryk_sopot

      Niby polski, ale ja jakoś niee zbyt za nim przepadam. Dla mnie takie zupy to nie jedzenie….