Dzień Dziadka w innych krajach

dzień dziadka
Polska nie jest jedynym krajem który obchodzi Dzień Dziadka. Wiele innych krajów obchodzi to bardzo ważne święto, tylko po prostu w zupełnie różnych datach niż w naszym kraju. W Polsce dzień dziadków obchodzony jest 22 stycznia. Tutaj dowiecie się, kiedy dzień dziadka jest obchodzony w innych krajach.

Dzień dziadka a inne kraje

Bardzo dużo krajów obchodzi to święto. Oto niektóre z nich:

Stany Zjednoczone

Święto dziadka zotało wprowadzone w USA dzięki jednej kobiecie – Marian McQuade. Dzięki niej dzień osób starszych (National Grandparents Day) został wprowadzony w stanie w którym mieszkała w roku 1973, a w całym kraju w roku 1978. Święto to obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, czyli we wrześniu.

Japonia

W Japonii obchodzi się Dzień Szacunku dla Wieku co rok 15 września, nieprzerwanie od 1966 roku. Jak sama nazwa wskazuje, święto to różni się tym że skierowane jest ono do każdej osoby starszej, niezależnie od tego czy ktoś jest dziadkiem czy babcią.

Bułgaria

W Bułgarii jest tylko Dzień Babci, które obchodzone jest 21 stycznia, czyli tego samego dnia co w Polsce.

Wielka Brytania

Święto dziadków obchodzone jest zawsze w pierwszą niedzielę października. Nazwa jest taka sama jak w Ameryce – National Grandparents Day.

Francja

We Francji obchodzi się tylko dzień babci. Jest to święto ruchome, i zawsze jest w pierwszą niedzielę marca. Święto to jest tam bardzo hucznie obchodzone, i dodatkowo z jego powodu organizowanych jest wiele konkursów, na przykład na najpiękniejsze życzenia lub laurki (od osób najmłodszych).

Czekoladki na Dzień Dziadka

Moim zdaniem czekoladki na dzień dziadka to najlepszy rodzaj prezentu jaki można sprawić naszym dziadkom. Dzieci w szkołach organizują wtedy teatrzyki dla dziadków i babć i wręczają im swoje laurki, a osoby starsze kupują różne prezenty i organizują nawet specjalne przyjęcia poświęcone najstarszym członkom ich rodziny. Oczywiście nie oznacza to, że w innych krajach dzień ten obchodzony jest źle, ale te kraje posiadają zupełnie inne tradycje więc prawdopodobnie sposób obchodzenia tego dnia przez nas by wydawał się dla nich dziwny.

  • Romek

    A to ciekawe!