Australia – jak oni tam gotują?

Anglia i Europa zrobiły swoje

lamJak powszechnie wiadomo, w przeszłości Australia była jedną z angielskich kolonii. Toteż siłą rzeczy, na tym kontynencie musiały utrwalić się potrawy angielskie. Przywiezione tradycje przez kolonistów i emigrantów angielskich, dały początek kuchni australijskiej. Dominowały przede wszystkim dania mięsne – kotlety z warzywami: ziemniakami, marchewką, fasolą. W dzisiejszych czasach jest jednak nieco inaczej. Polityka Australii związana jest z wielokulturowością, a więc przyjmowaniem gości wraz z obyczajami i tradycjami. Dlatego też ostatnimi czasy australijska kuchnia przeżywała rewolucję i dziś jest połączeniem najlepszych właściwości wszystkich kuchni świata. Można tam spotkać potrawy z kuchni greckiej czy włoskie, a nawet Polskiej! Znane stały się takie potrawy jak „polskie” pierogi ruskie, czy tradycyjna polska kiełbasa. Australijczycy zasmakowali europejskich przysmaków i wdrożyli do swojej kuchni.

Zdrowa Australia

Australia słynie z mnogości opcji i potraw, które można wybrać. Dostępne są tam zawsze świeże owoce i warzywa w przeróżnych odmianach, z każdego zakątka świata. Nie ma znaczenia nawet pora roku. Ostatnio w Australii zapanował pewien ruch związany z polityką. Mówi on o tym, aby unikać potraw z wysoką zawartością tłuszczu i soli. Czyżby Australijczycy poszli po rozum do głowy i zaczęli zdrowiej się odżywiać? Na to wygląda. Programy o zdrowym gotowaniu zachęcają do spożywania dużej ilości mięsa oraz warzyw. No cóż, Australia daje tutaj niezły przykład dla innych krajów.

Zdrowa Australia

Australia ma również swoje potrawy i przyprawy. Jedną z nich jest najbardziej popularny dodatek zwany vegemite. Jest to pasta przygotowana z wyciągu drożdży. Służy – podobnie jak masło – do smarowania chleba i jest uwielbiana przez tamtejszych dzieciaków. Jest to o tyle ciekawy dodatek, ponieważ nie można go spotkać nigdzie indziej na świecie.

Jako australijską potrawę uznać można również ciasto zwane Limingtony. Składa się z kostek biszkoptowych, które oblane są czekoladą i dżemem, a na wierzchu posypane są kokosowymi wiórami. Co prawda, jest to połączenie kuchni włoskiej, tajskiej i greckiej, ale to Australijczycy wynaleźli takie połączenie.

 

  • Jasiek

    Zainteresowaliście mnie tym ciastem Limington. Muszę coś więcej o nim poczytać. A może i sam zrobić?

    • porada

      Rób sam. Zawsze to lepiej smakuje własne wypociny!