Czy kuchnia Ameryki Północnej jest ciekawa?

Wybuchowa mieszanka

qqqqKuchnia amerykańska, głównie mowa tutaj o kuchni Stanów Zjednoczonych, złożona jest z wielu różnych kultur i scalona w jedną. USA to młode państwo, które ukształtowane jest głównie za pomocą imigrantów, którzy niegdyś przywozili również swojskie smaki. W ten sposób, kontynent zapełnił się różnorodnymi potrawami, na które warto zwrócić uwagę. Mówi się, że na wpływ potraw podawanych w południowej części Stanów Zjednoczonych, wpłynęli imigranci z Meksyku, Afryki i Francji. Na całej powierzchni USA pojawia się natomiast wiele potraw z kuchni azjatyckiej. Amerykańskie dania stały się popularne na całym świecie i można je spotkać chociażby przygotowywane na grillach, czy w restauracjach typu fast-food.

 

Popularne potrawy

Istnieją takie potrawy, o których Europejczyk nie słyszał, a dla mieszkańca USA, kojarzą się z danym miastem. Przykładowo homar z Maine, czy stek prosto z Oklahomy.

Jedną z takich typowych dla danego miasta czy stanu potraw, jest Gulasz z papryczek chilli. Nowy Meksyk, jak zwykle, jeden z najpikantniejszych stanów USA, chwali się równie pikantną potrawą. Zupa tworzona jest z świeżych, zielonych ostrych papryczek oraz z pomidorów, ziemniaków. Z pewnością większość mieszkańców nie zjadłaby zupy z dodatkiem mięsa wołowego lub wieprzowego.

Wspomniany wcześniej homar, podawany jest w kanapce w stanie Maine. Bułki są gotowane lub pieczone, polewane majonezem, a do środka szczypce, albo ogon homara. To musi być… pyszne?

Massachusetts może pochwalić się gęstą zupą, przygotowaną z owoców morza, jakimi są morskie mięczaki. Poza tym, dodawane są warzywa: cebula, seler i ziemniaki, oraz niewielka ilość mleka. W podobnej zupie z Nowego Jorku, dodaje się pomidory.

Fast foody zdecydowanie najbardziej popularne

Nie może być inaczej. Ten typ jedzenia jest najpopularniejszy na całym świecie. Kto nigdy nie jadł hamburgerów, czy hot-dogów? Popularne dania zaczerpnięte zostały z kuchni niemieckiej, jednak przerobione na swój użytek, zostały rozpopularyzowane jako amerykańskie przysmaki. Oferowane w różnych zakątkach świata przez popularne sieci fastfoodowe, sprzedają się znakomicie. Istnieją jednak nieco bardziej „poważne” restauracje, które oferują solidne, duże burgery, robione z własnych, pewnych składników.

 • Mirek_zkrk

  Tyle się widzi te wszystkie potrawy w telewizji na filmach i serialach, że kiedyś chyba trzeba będzie się tam po prostu wybrać i samemu spróbować… szkoda tylko że bilety takie drogie 🙁

  • Andrzej48

   Ja jakiś czas temu już byłem i rzeczywiście najwięcej to nas na biletach wyniosło. Chociaż w samych stanach też nie najtaniej. Mimo wszystko warto się chociaż raz wybrać.

   • marta_krzywka

    Ja planuje lecieć tam na święta wielkanocne